YouTube mu Site mi?

Merhaba,

Bazen sizde kararsız kalıyorsunuzdur benim gibi. Youtube mu site mi? Diye. Bu konuyu çok fazla düşündüm ve hatta webmaster forumlarında konular bile açtım. Son konumu da dün anket olarak açtım ve 16 YouTube 14 Site sayısına ulaştım. Bu sayede sonunda bir karara vardım. Şimdi bu kararımı size açıklayarak anlatacağım. :)

YouTube Avantajları

  • Artık insanlar yazı okumaktan daha çok bir şeyler seyretmeyi istiyor. Yani onlara bol bol görsellik vermek gerekiyor ki sizi daha çok ziyaret etsinler. Bu sitede maalesef pek mümkün olmuyor. Ancak YouTube’da tam bunun üzerine olduğu için en büyük avantajlarından bir tanesi budur.
  • YouTube bir Google servisi. Yani Adsense ile para kazanmanız bir an meselesidir. Haftalarca yazı girmek zorunda kalmazsınız. Birkaç video girersiniz ve ta tam para kazanmaya başlamışsınız.
  • YouTube kanalınızı millete duyurmak çok daha kolaydır. Millete gel şu yazıyı oku diyemezsiniz ancak bak kanka şu video çok güzelmiş seyret diyebilirsiniz. Ayrıca kanala abone olma gibi seçenek olduğu için sizin videolarınızdan hemen haberdar olurlar ve izlenmeniz arttıkça artar.
  • Hosting, domain, seo derdiniz olmaz. Bunları Google halleder. Tek derdiniz içerik olsun. Video çekmekte eğer çok ciddi bir kategori değilse yazı yazmaya göre çok daha kolaydır.

 

YouTube avantajları genel olarak bunlar şimdide site avantajlarına geçelim.

Site Avantajları

  • Site açtığınız zaman Google’a bağlı değilsiniz. İsterseniz backlink ya da tanıtım yazısı vererek de para kazanabilirsiniz. Yani illaki Google Adsense ile kazanacaksın diye bir şey yok. Ek olarak başka firmalardan da kazanabilirsiniz. Ayrıca çok daha pahalıya siteyi satabilirsiniz. Ben ek seçenekleri çok iyi değerlendiririm sadece bana Google Adsense yetmez diyorsanız siteyi tercih edebilirsiniz.
  • Site açtığınız zaman sürekli güncel olmak zorunda değilsinizdir. Yani ilk işler bittikten sonra birkaç ay sonra her zaman güncellemeniz gerekmez. Ancak YouTube’da güncel olmanız gerekmektedir.
  • Eğer Seo çalışmalarını düzgün yaparsanız ve yatırım yaparsanız site ile çok daha fazla kazanmanız aşikar.


Sonuç

Eğer arkadaşlar benim için içerik önemli, seo falan uğraşamam ben diyorsanız YouTube’u öneririm.

Ancak ben yatırım yaparım. Bu konularda bilgim var diyorsanız da Site açmanızı öneririm.

Günümüzde YouTube sanki briaz daha mantıklı gözüküyor. :) Karar size kalmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir