WordPress Mi Joomla Mı?

Bugün site sciptlerinden en iyi iki tanesini karşılaştıracağız. Bir önceki yazımızda ”WordPress Mi Blogger Mı?” konusunu paylaşmıştık. Şimdi iste WordPress ile Joomla’yı karşılaştıracağız. Öncelikle ikisinin altyapısının da gayet başarılı olduğunu söylememiz de fayda var. Ancak birbirinden ayıran ufak farkları söylemek istedim. Hemen WordPress’in avantajlarıyla başlayalım. :)

 

WordPress Avantajları

  • WordPress Joomla’ya göre daha basittir. Kullanabilirlik açısından daha kolay olması sizin açınızdan daha iyidir. Ayrıca ayarlar kısmının daha az karışık olduğunu söylemekte fayda var.
  • Seo açısından WordPress biraz daha önde olduğunu söyleyebiliriz. WordPress tam bir arama motoru dostudur. Joomla’nın kötü olduğunu söyleyemeyiz. Ancak WordPress’in bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Buraya birçok özellik yazılabilirdi ancak çoğu konuda eşit olduğu için birbirlerine olan avantajları azdır. Şimdi ise Joomla’nın avantajına geçelim.

Joomla Avantajları

  • Joomla WordPress’e göre çok daha eski ve köklü bir scripttir. 
  • Tema bakımından WordPress’e göre daha iyidir. Bunun sebebi ise çok eskiden beri geliştirilmiş olmasıdır. WordPress hızla büyümeye devam ediyor. Ancak tam olarak Joomla altyapısına ulaşamadığını söylemeliyiz.
  • Joomla’da çoğu eklenti ücretsizdir. Ücretsiz ve çok fazla eklenti olması WordPress’e göre avantajdır. Ancak bu farkın çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak WordPress ve Joomla’nın birbirine avantajları bu kadardır. Ancak Joomla’nın ufak bir kötü yanı var. Yeni güncellemede ufak açıklar veriyor. Bunu hemen düzeltiyor ancak kötü sonuçlar doğurabilir. Şuan ki durum nedir bilmiyorum. Ancak bir sene önce bu tarz şikayetler vardı.

 

Tercih tamamen size kalmış bir şey hemen hemen birbirlerine yakın iki scriptten bahsediyoruz. Şuan WordPress kullanıyorum ve gayet memnunum.:) Umarım sizde kullandığınız scriptten memnun kalırsınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir