WordPress Mi Blogger mı?

Merhaba,

Bugün çoğu webmaster arkadaşlarımızın sorunu olan ”Wordpress mi blogger mı?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu sorunun cevabı tamamen sizin kullanış amacınıza göre şekil bulacaktır. Biz avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. :) Öncelikle WordPress avantajlarından başlayalım.

 

 

WordPress Avantajları

 • WordPress ile kurduğunuz sitelerinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Zaten çoğu kişinin blogger yerine WordPress tercih etme etme sebebi budur. Blogger ile çok profesyonel çalışma imkanınız bulunamamaktadır. Ancak WordPress ile en detaya inebilirsiniz.
 • WordPress ile her şeyin en ince ayarına kadar inceleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Buda size ekstra özgürlük sağlar. Yani en azından kendinizi webmaster gibi hissetmeniz de yardımcı olur. :)
 • WordPress ile çok fazla tema seçeneklerine sahip olabilirsiniz. WordPress kullanmaya başladığınız takdirde birçok tema sizi bekliyor demektir. Ücretli ya da ücretsiz binlerce temaya sahip olabilirsiniz. WordPress’in en büyük avantajlarından bir tanesi de budur. Kimse tema sıkıntısı çekmek istemez. Öyle sistemler var ki parayla bile tema yaptıramıyorsunuz. :)
 • Aynı zamanda WordPress’de çok fazla eklentide mevcuttur. Seo eklentileri, kullanıcı odaklı eklentiler, yöneticinin işini kolaylaştırmak için eklentiler… Sıralayabiliriz bunu. Blogger’da eklenti yoktur. Seo’su falan kendisidir zaten. Ancak kendi işinizi rahatlatacak sizi daha profesyonel yapacak eklentiler bulamazsınız.

WordPress’in genel olarak avantajı bunlar şimdi ise WordPress’in dezavantajlarına bakalım.

WordPress Dezavantajları

 • WordPress’i kullanmak bir hayli zordur. Yani aslında kolaydır fakat bu işe yeni adım atmış iseniz sizi başlangıçta zorlar. Ben yazı renginin nasıl değiştirileceğini bile başlangıçta bulamamıştım. :) Blogger ise bu konuda çok daha iyi. Basit kullanım ile her şeyi halledebilirsiniz.

WordPress’i kullanmayı bilen için gözle görülür bir hata olmadığını söyleyebilirim. Şimdi ise Blogger’ın avantajlarına geçelim.

Blogger Avantajları

 • Blogger’ı kurdunuz mu Google’u arkanıza aldınız demektir. Google’u arkanıza almak demek hızlı index alacağınız ve Google’da üst sıralara rahatlıkla çıkacağınız anlamına gelir. Tabii ki Blogger kurduğunuz zaman illaki hemen birinci sırada çıkacaksınız diye bir şey yok. Kaliteli bir site illaki şart.
 • Blogger kullanımı oldukça basittir. Yani başlangıçta bile bir zorluk yaşamanız imkansız gibi bir şey. Panel kullanımı çok rahattır. Her şey elinizin altında bulunur. Özel bir ayar falan yapmanıza gerek yoktur. FTP C panel gibi işlerle de uğraşmazsınız.
 • Blogger ücretsizdir. Yani sunucunuz Google’a aittir. Aylık ya da yıllık hosting ücreti ödemezsiniz. Eğer isterseniz domain alıp sadece yıllık domain ücreti ödersiniz. Tabii istemiyorsanız domain ücreti de yok. :)

Blogger Dezavantajları

 • Blogger ile başlangıçta da bahsettiğim gibi profesyonel çalışamazsınız. Adı üstünde blog sitesi kurmak içindir. Ancak oldukça ilerlemiş bir sürü blog sitesi vardır. Örnek olarak bloghocam’ı verebiliriz. :) Aşırı derecede büyümüştür. İçeriğin çok önemli olduğunu unutmayınız.
 • Blogger ile kurumsal bir site açamazsınız. 
 • Google yasak içerik görürse her an blogunuzu kapatabilir. Ancak bu çok az sıklıkla görülmüş bir durumdur.

 

Sonuç

WordPress kurmak istiyorsanız ► Ayarları el ile düzenleyeceksiniz, sürekli olarak kendinizi geliştireceksiniz, manuel ayarlar çok olacak. Ancak bunun sonucunda çok güzel profesyonel bir siteye sahip olacaksınız.

Blogger Kurmak istiyorsanız ► Ayarlar otomatik olacak, kullanımı çok basit olacak, seo ayarları yapmanıza gerek kalmayacak çünkü zaten Google’un. Ancak bunun sonucunda sadece blog sitesi kurabilirsiniz.

Seçim sizin. :)

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir