Sony Xperia Z5 İncelemesi

Merhaba,

Dün Sony, Sony Xperia z3+’tan sonra Z5’i duyurdu. Bizde Z5’in daha çok rekabetçi olacağını düşündüğümüz için bu telefonun incelemesini yapmaktayız. Çok geçmeden başlayalım. :)

 

Sony Xperia Z5 Tasarımı

Sony yine çok fazla farklılığa gittiği söylenemez. Diğer Z serisindeki tasarımları neredeyse aynı şekilde devam ettirmiş. Tabii belli başlı değişiklikler var ancak çok fazla fark yok. Ekran boyutu 5.2 İNÇ orta düzeyde bir ekran olduğunu söyleyebiliriz.

Farklı bir tasarım göremiyoruz ancak baştan beri Sony Xperia Z tasarımlarını beğendiğimizi söyleyelim. Özellikle arka yüzeyi gerçekten kaliteli bir hissiyat veriliyor. Ancak arka yüzeyin bir korumaya ihtiyacı olduğunu söyleyelim. Ya da çok dikkatli kullanmanız gerekecek. Çünkü arka yüzeyde ön yüzey gibi cam. Çok kaliteli olsa da telefonu korumakta fayda var. :)

 

Sony Xperia Z5 Donanımı

Full HD ve Snapdragon 810 ile bizi karşılıyor. Ben bu ikiliyi birbirine çok yakıştırıyorum çünkü hem ısınma problemi daha az hemde daha fazla yüksek performans alınabiliyor. Bu arada Sony’nin ısınma sorununa bir çözümü daha var. Sony mühendisleri kalitesini konuşturmuş ve çift ısı borusu özelliği ile donatılıyor. Böylece ısına problemi çok daha az olacağını söyleyebiliriz. Gerçekten bu çok iyi bir yenilik olmuş. Özellikle SnapDragon 810’un ısınma problemi yüzünden bu telefonu birçok kişi istemeyebilirdi. Ancak şuan bu problemde ortadan kalkmış görünüyor.

Telefonun RAM değeri 3 GB ve ekranın PPI değeri ise 424.

 

Sony Xperia Z5 Kamerası

Neredeyse tamamen baştan aşağı elden geçirilen kamera yeni lensiyle birlikte geliyor. 23 Megapixsel olan kameranın diyafram açıklığı yani f değeri 1/2.3 ve 0,03 saniye netleme süresi sunuyor.

Zaten Sony kamera konusunda çok iyiydi. Şimdi iyice kendini aşmış görünüyor. Bu telefonda kamera konusunda şikayet etmezsiniz gibi.

 

Sony Xperia Z5 Ek Özellikler

Z5 bizi bazı ek özellikler ile karşılıyor. En önemli yeniliği ise parmak izi okuyucu. Yan tarafında bulunan güç butonu kısmında yer alan parmak izi okuyucu sensörü videolardan izlediğimiz kadarıyla gayet iyi iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Parmağınızla kaydırma hareketi falan yapmanıza gerek yok direkt olarak parmağınızı koyduğunuzda parmak izi sensörü işe koyuluyor. :)

 

Sony Xperia Z5 İçin gayet olumlu sonuçlar beslediğimizi söyleyebiliriz. Ancak keşke şu tasarımda da biraz yeniliğe gitselerdi demekten kendimizi alamıyoruz. Eğer elinizde üst segment bir telefon var ise değiştirmenize gerek yok. Fakat yeni bir telefon alacaksanız Sony Xperia Z5 düşünebilirsiniz.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir