Kopya İçeriğin Sitenize Zararları

Merhaba,

Bugün sizlere birçok webmaster’ın yaptığı yanlış olan kopya içerik ekleme konusuna değineceğiz. Öncelikle kopya içerik eklemenin bir hırsızlık olduğunu unutmamak gerekir. Ancak biz bugün sitenize zararı hakkında konuşacağız.

 

Kopya İçeriğin Sitenize Zararları

  • İşin maneviyatından bahsedelim. Hırsızlığın büyüğü küçüğü olmayacağını bilmemiz gerekir. Normalde bir hırsızlık yaptığımız zaman bunun çok kötü bir şey olduğunu biliriz ancak iş sanal aleme gelince maalesef her zaman duyarlı olamıyoruz. Kopya içerik eklemek çok büyük bir emek hırsızlığıdır. Yapmayın!
  • İşin manevi boyutundan uzaklaşalım ve sitenize zararından bahsedelim. Sitenize kopya içerik eklemek sitenizi yavaş yavaş öldürmek demektir. Sürekli olarak Google’da geri sıralara gitmek istemezsiniz değil mi? Evet bende öyle düşünüyordum. Eğer Google’da geri sılara düşmek istemiyorsanız Kopya içerikten uzak durun.
  • Sitenizin banlanma riski vardır. Eğer bu konuda şikayet giderse siteniz arama motorlarından ban yer ve bir daha arama motorlarından index dahi alamazsınız.
  • Sitenize yasal yollardan kazanç elde edemezsiniz. Kimse kopya içerik girmiş Google’dan ban yemiş birine reklam vermek istemez. Bunu reklam şirketleri de istemez. Zaten Google Adsense’den elinizi eteğinizi çekmeniz gerekmektedir. Boşu boşuna vakit kaybıdır diyebiliriz.
  • Sitenize alıcı bulamazsınız. Sitenizi satacağınız zaman alıcıların ilk sorduğu sorulardan bir tanesi de içerik özgün müdür? Sorusudur. Bu soruya gönül rahatlığı ile evet diyebilmeniz lazım. Yoksa sitenizi kimse almaz. Adamlar enayi değil.

 

Bazı arkadaşların dediklerinden bir tanesi de şudur. Ben kopya yazı ekledim sitem üst sıralarda çıktı. Aslında yalan söylemiyorlar haklılar. Kısa bir süreliğine zirve hevesini yaşayıp yeniden yerinize çakılırsınız. Kopya içeriğin sitenize daha az zararlı olabilmesi için sitenize 5-6 yıldır sürekli aktif olarak yazı girmesi gerekmektedir. Ancak çoğu site halen kopya içerik girmek yerine özgün makale girecek editörler tutarlar. Sizinde bu konuda dikkatli olmanızı öneriyorum.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın! :)

Yorum

  1. By Tuğçe

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir