Güncel tiyatro haberleri Mürekkep Haber’de

Tiyatro kelimesi, Yunanca theatron yani “görme yeri” sözcüğünden gelmektedir. Tiyatronun tarihi Eski Yunan’da Bağ bozumu tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlere kadar uzanmaktadır. Yüzlerce yıldır farklı formalarda varlığını devam ettiren tiyatro, günümüze kadar süregelmiştir.

Peki Tiyatro nedir? Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’te yer alan tanıma göre tiyatro; “Dram, komedi, vodvil vb. edebiyat türlerinin oynandığı yer” olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde tiyatro hem şehir tiyatroları hem devlet tiyatroları hem de özel tiyatrolar tarafından icra edilmektedir.

Devlet Tiyatrosu, Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi’nin bir aşaması olarak, 1949 yılında, “Devlet Tiyatro ve Operası” adıyla kurulmuştur. Devlet Tiyatrosu, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya ve Sivas’ta sahnele bulunmakta ve bu illerde oyunlarını sahnelemektedir.

Türkiye’nin dört bir yanın bağlı bulundukları illerde çalışma yürüten şehir tiyatroları ise Türkiye’deki tiyatronun önemli birer ayağıdır. Şehir tiyatroları, ödeneğinin bir bölümünün ya da tamamının yerel yönetimlerce karşılandığı profesyonel ya da amatör tiyatrolardır.  Türkiye’de ise 1914 yılında kurulan Darülbedayi’nin devamı olan İstanbul Şehir Tiyatroları buna örnek gösterilebilir. Bunu dışında İzmir Şehir Tiyatrosu, Adana Şehir Tiyatrosu, Eskişehir Belediye Tiyatrosu önemli başka şehir tiyatrolarındandır.Sezon içinde farklı oyunlar sergileyen bu tiyatrolar her yıl yüz binlerce seyirciye ulaşmaktadır.

Özellikle İstanbul’un muhtelif bölgelerinde hizmet veren özel tiyatrolar ize kısıtlı imkanlarına rağmen oldukça önemli eserler sahneye koymaktadırlar.Türkiye’deki özel tiyatrolara örnek olarak; Ankara Sanat Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Sadri Alışık Tiyatrosu Muammer Karaca Tiyatrosu örnek olarak sayılabilir.

Tiyatro Haberleri Mürekkep Haber’de

Kültür sanat haberleri sitesi Mürekkep Haber, güncel tiyatro haberlerini anlık olarak takipçilerine sunmaktadır. Mürekkep Haber’de İBB Şehir Tiyatrosu oyunları, Devlet Tiyatrosu oyunları ve özel tiyatrolarının oyunlarına ulaşmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir