Forum Mu Blog Mu?

Son zamanlarda birçok kıyaslama yaptım sanırım. :) Bugünkü kıyaslamamız ”Forum mu Blog mu?” Üzerine olacak. Birçok forum ve site kurdum aynı zamanda çalışma fırsatı yakaladım. Bu yüzden sizlere bilgiler vereceğim. Kimler forum açmalı? Forum açacaklara tavsiyeler? Forumun veya blogun avantajları gibi birçok konuyu ele alacağız. Oldukça kısa ve öz tutmaya çalışacağım. Başlangıç olarak avantajlarına bakalım

Blog Avantajları

  • WordPress ya da Blogger ile kurduğunuz bloglar forumlara göre çok daha iyi seo yapısına sahiptir. Yani arama motorlarında yüksek ihtimalle üst sıralarda çıkarsınız.
  • Alexa sıralamasında blog kullanıcıları çok daha avantajlıdır. Forumda 200 konu yerine Blog’da 20 konu girerek çok daha iyi bir Alexa değerine sahip olabilirsiniz. Kendi formumda 50 konu girmiştim. Full özgündü ve makalelerim 250 kelimeyi geçiyordu. Ancak Alexa’da 2 milyonun altına inemedim. :) Blog açtığımda ise bir haftada Alexa sıralamasında 1 milyona girmiştim.
  • Blog için Adsense almak çok daha kolaydır. Hatta çok kaliteli bir forum adresiniz yoksa Adsense almanız bir hayli zor olacaktır.
  • Aynı zamanda Blog sitelerin satılması çok daha kolaydır. Birçok kişi forum sitesi almak istemiyor.

 

Blog sitesinin genel olarak avantajları bunlar olarak sayabiliriz. Forum avantajlarına gelince.

Arkadaşlar maalesef ki forumun bloga göre gözle görülür bir avantajı yok. Ancak forum siteniz tutarsa çok büyük avantaja sahip olabilirsiniz. Yani forum siteniz tuttu diyelim kendiniz makale girme derdiyle uğraşmazsınız. Onun yerine üyeler konular açarlar ve kendi kendilerine etkileşimde bulunurlar. Peki forumu kimler açmalı?

Forumu Kimler Açmalı?

  • Tamamen sabırlı ve boş vakti olan kişiler. Çünkü bol sabra ihtiyacınız olacak. Sabırla kendiniz konu gireceksiniz. Ancak bir süre sonra yavaş yavaş formunuz aktif olmaya başlayacak.
  • Ekip kişiler. Birden çok kişi mutlaka şart. Tek başınıza çokta iyi yerlere gelmeyeceğinizi söyleyebilirim. En azından 3 kişi yeterli olacaktır.
  • Reklam bütçesi olan kişiler. Reklam bütçeniz var ise bir senede büyüyecek forum üç ayda büyür. Bol bol ve doğru şekilde reklam her zaman iyidir. Kendinize reklam bütçesi ayırmanız gerekmektedir.

Sonuç

  • Eğer ekibiniz varsa, harcama yapacaksanız, paralı scriptle başlayacaksanız, sabırlıysanız ve çevreniz geniş ise forum açmanızı öneririm. Ancak bunların hiçbiri yoksa bu işe bulaşmayın derim. Blog daha avantajlı olabilir. :)

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir