Forum Açacaklara Tavsiyeler

Merhaba,

Bugün forum sitesi açacak arkadaşlar için maddeler halinde tavsiyeler vereceğiz. Verdiğimiz tavsiyelere uymanız sizin açınızdan önemli.

Birçok kişi forum sitesi açar tutmaz ve kapatır. Bende bunlardan bir tanesiyim. Birçok forum sitesi açmama rağmen tutturamadım ve düşündüm acaba hatalarım neler? Tek tek analiz yaptım ve ulaştığım sonuçları sizlere paylaşmak istiyorum. Umarım benim düştüğüm hatalara sizde düşmezsiniz.

 

Forum Sitesi Açacaklara Tavsiyeler:

Forum sitesi açacağınız zaman mutlaka bir ekibe sahip olun. Ekip çok önemli arkadaşlar. Eğer bir ekibe sahip olmazsanız, sonunuz hüsran olabilir. En azından 3 kişilik bir ekip yeterlidir. Bu sayede kendiniz konu açabilir, açtığınız konulara yorum yapabilir ve daha çok üye çekebilirsiniz.

Reklam, çekiliş ya da editör tutacak kadar bir yatırımınız olmalı en az. En az diyorum çünkü forum bundan daha fazlasını gerektiriyor. Forumda para kazanma işi bir hayli zor. Bu yüzden bir süre boyunca forum sitenize yatırım yapmanız gerekecektir. En önemli yatırımınızı da reklama vermeniz gerekmektedir. Millet sizin formunuzu bilmeden ziyaret etmez. Zaten çoğu forum scripti seo konusunda çok kötüdür. En azından bloglar kadar iyi değildir.

Gücünüz yetiyorsa vBulletin ile başlayın. Ya da Xenforo olabilir. Neden diye soracak olursanız, cevabı çok basit eğer ücretsiz bir script ile işe başlarsanız birçok kişi formunuzu pek önemsemez ve dandik olarak düşünür. Üye olmaya bile tenezzül etmezler. Ancak sağlam bir script güzel bir tema ile daha profesyonel olduğunuzu gösterirseniz forum sitenizin tutması daha büyük bir ihtimaldir.

Sabır gerektiriyor. Forum işi büyük bir sabır gerektiriyor. Ben tek başıma 40-50 adet konu açmıştım. Hepsi tam özgün ve 300 kelimeyi geçiyordu. Kurduğum script ise MyBB idi. Ancak seo’su yeterli gelmedi. Benden daha dandik bloglar üst sıralardaydı. Ben ise 6.-7. sıralarda. Bu yüzden bu iş sabır gerektiriyor. Forum büyütmek blog büyütmek kadar kolay değil.

Umarım forum açacak arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. Eğer sabırsızsanız biran önce büyüsün benim formum diyorsanız maalesef size forum açmayı önermiyorum.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir