E-Kitap mı Baskılı Kitap mı?

Merhaba,

Son zamanlarda çok fazla tartışması yapılan ”E-Kitap mı Baskılı Kitap mı?” konusu hakkında yazacağız. İki türünde artılarını ve dezavantajlarını yazarak başlayalım işe. :)

E-kitap Avantajları

  • E-kitap çok daha ucuzdur. Korsan olarak ücretsiz indirmeseniz bile kargo parası veya baskı parası olmadığından normal kitaptan çok daha ucuza denk gelir.
  • Birçok kitabı aynı anda taşıyabilirsiniz. Ancak kim yüzlerce kitabı aynı anda taşımak ister tartışılır. :)
  • Son zamanlarda çıkan E-kitap okuyucularda e-mürekkep teknolojisi ile gözleriniz yorulmaz. Ayrıca ışık olmayan yerde de kitaplarınızı okuyabilirsiniz. Birçok kişi göz yorgunluğundan şikayet ediyor ancak o okuyan kişilerde telefondan ya da tabletten okuyan kişiler. Yeni nesil bir E-Kitap okuyucusunda bu sorun görülmemekte.
  • Kitabım yırtıldı gibi derdiniz olmaz. Yıpranma derdi de yoktur. Normal kullanımda e-kitap okuyucuları zor bozulur.

 

E-Kitap Dezavantajları

  • E-kitabın en büyük dezavantajı size kitap kokusu ve o hissiyatı vermemesidir. Zaten baskılı kitap ve e-kitabın karşılaştırılma sebebi budur. Eğer o hissiyatı verseydi zaten böyle bir karşılaştırmaya gerek bile duymadan e-kitap almak daha mantıklı diyebilirdik. :) Birçok kişi o kitap kokusunu içine çeke çeke okumak istiyor. Bunu maalesef şuan hiçbir kitap yapamıyor.
  • E-kitap okuyucusu almak birçok kişiye gereksiz ve pahalı gelebilir. Telefondan okumaya kalkarsanız da gözlerinizi perişan edebilirsiniz. Ayrıca okumaktan hiç zevk almazsınız. Ancak e-kitap okuyucunuz varsa bunu bir dezavantaj olarak görmemeliyiz.

Gelelim baskılı kitap avantajına. :)

Yukarıda da bahsettiğim gibi baskılı kitabı sadece duygularımız için tercih ediyoruz. Kitabın kokusunu almak, yeni kitap almanın heyecanı, sabırla kargo beklemek, yeni kitabı yıpratmamaya çalışmak, kitabın sayfalarını büyük bir hışırtı ile çevirmek yani aslında zevkimiz için baskılı kitap tercih ediyoruz. E-kitaplarda da bu özellik gelmedikçe sanırım yine büyük oranda baskılı kitaplar kullanılmaya devam edilecek. :)

 

Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Aşağıya yorum olarak yazarsanız sevinirim. :)

Yorum

  1. By Nihal Yurtseven

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir